Na programu (včetně doprovodného) se stále ještě pracuje, další body programu zveřejníme brzy.
Jonathan Pitts (USA)
Jonathan Pitts je improvizátor, režisér, producent a učitel z Chicaga. Spoluzaložil a 20 let je ředitelem Chicago Improv Festival, také vytvořil a 10 let organizoval improvizační turnaj College Improv Tournament. Je podepsán i pod posledními dvěma ročníky Chicago Podcast Festival. Šestnáct let vyučoval improvizaci v prestižním The Second City, podílel se jako spoluautor jejich knihy o improvizaci. Tři roky po sobě byl časopisem New City zařazen do seznamu "Nejlepších 50 herců z Chicaga". Vystupoval ve více než 1200 improvizačních představeních, z valné části příběhově orientovaných.
Simona Babčáková se skupinou No A?
V sezóně 2014 – 2015 pořádala Simona Babčáková improvizační workshopy v Dejvickém divadle pod názvem Laboratoř. Na těchto workshopech zkoumala do větší hloubky techniky improvizace a schopnost je předávat dál v zábavné a srozumitelné formě. Výsledkem těchto workshopů byla večerní improvizační představení, kde si Simona s vybranými účastníky workshopu rovnou zahrála. Potěšujícím efektem byla narůstající návštěvnost a zájem o improvizaci jako techniku i o představení (diváci měli možnost navštívit i část workshopu, kde mohli vidět, jak improvizace vzniká a jak se kultivuje, čili jaká jsou pravidla hry).
Vzhledem k velké společné radosti při představeních vznikla nová improvizační skupina, kde se skladba jednotlivých hráčů proměňuje.
Ester Kočičková
Ester Kočičková vyznává tzv. totální improvizaci.
To znamená, že neexistuje žádný předem daný sujet dění na jevišti, a že herci, ani hudebníci opravdu předem netuší, o čem a jak se bude hrát – byť by náhodně zvolený název představení působil sebevýmluvněji.
Téma, obsah i eventuální pointa opusu se vždy hledají právě jen prostřednictvím hry samotné. Ani Vy jako diváci tedy nemůžete tušit, jestli budete svědky komedie nebo tragedie, jestli se budete bavit či nudit, jestli si o přestávce stihnete dát rum nebo zda stihnete poslední metro.
Jedinou jistotou je pro Vás skutečnost, že žádné z těchto představení už se nikdy a nikde nezopakuje. A to je i důvod, proč je pro jistotu pravidelně navštěvovat všechna!
Jim Libby a Michael Smulik - English Lovers: Blind Dates (Rakousko)
http://www.english-lovers.com/
Strachy, nebezpečí, zoufalství a radosti z poznávání lidí - to vše ve strhující improvizační show, se kterou duo English Lovers objíždí evropské festivaly a divadla.
Jim se narodil v USA a nyní žije ve Vídni. Pomáhal vytvářet první, plně improvizační divadelní představení, které se kdy stalo součástí repertoáru Německého národního divadla. Pomohl také vytvořit první zcela improvizační rozhlasové drama pro BBC, Čas tančit, které bylo nominováno na cenu Sony Academy. Spolurežíroval první plně improvizovaný celovečerní hraný film v Rakousku, Another One Opens, který se z kin a po několika oceněních nedávno dostal na DVD.
BackSpace (Polsko)
Originální polské duo založené v roce 2013. Kombinuje akordeon a elektrické housle s možnostmi moderní techniky.
Dialog, interakce, improvizace, živé samplování a tvůrčí využití počítačů (Ableton Live), elektronické efekty a také běžné předměty spoluvytváří unikátní zvuk této skupiny. Hudební inspiraci čerpají v klasické hudbě, minimalismu, severském jazzu "Tintinnabuli", ambient, elektru a housu.
"Propojení nástrojů a elektroniky nám umožnilo znít způsobem nemožným u akustických nástrojů. Díky škále barvy zvuku můžeme vyjádřit emoce, budovat atmosféru a prostor.
Dostáváme se do nových, dříve nepoznaných zákoutí hudebního světa. Věříme v improvizaci, každý zvuk napovídá, co má zaznít dál. Hudbu vytváříme "tady a teď", každý koncert je vyjímečné a unikátní představení."
Inspirují nás příroda, město, stroje, lidé, vesmír, výhled, zkušenost, paměť, každodenní i vyjímečné životy, hudba aboriginců, německé techno a abstraktní expresionismus.
"Co se ti honí hlavou?"
Letošní a loňští účinkující festivalu budou v pátek celý den pod vedením Jonathana Pittse pracovat na novém formátu. Smyslem je prozkoumat témata, která jsou pro nás jako pro improvizátory v životě skutečná a najít způsob, jak je doručit divákovi. Pod názvem "Co se ti honí hlavou?" se tak skrývá jedinečné vystoupení velmi pestré skupiny improvizátorů.
Hrají:
- Jonathan Pitts (USA)
- Jim Libby (AUT)
- Alan Pakosz (POL)
- ...a další!
Improvizační jam
Na jeviště vstoupí a pod pevnou i laskavou rukou dvou MC (Lukáš a Alan) si zahraje kdokoliv z hlediště, kdo bude mít chuť a bude rychlý ve zvedání se ze židle;)
Lukáš Venclík, improvizátor ze staré školy, který od roku 2002 odehrál ke třema stům představení v Česku, ale také v Paříží, Bernu, Krakowě a Brémách, herec, zakládající člen souborů Just! Impro a Sektor pro hosty. Lektor, který se věnuje korporátnímu tréninku kreativity, prezentačních dovedností a storytellingu a učí v osobnostně rozvojovém programu Škola improvizace. Verzatilní moderátor, který se v poslední době věnuje i scénáristice. Miluje svojí dívku, filmy o lásce k filmu a seriály o asociálech.
Alan Pakosz, polský herec - již více než 10 let člen divadla KTO, člen kabaretní skupiny PUK a také účinkuje jako konferenciér rozličných akcích. Jeho improvizační cesta začala před 10 lety, což z něj činí jednoho z prvních improvizátorů v Polsku. Je členem skupiny AD HOC z Krakova a uměleckým ředitelem mezinárodního festivalu improvizace - ImproFest. Již tři roky je členem evropského improvizačního projektu Ohana. Vedl přes 100 workshopů s improvizátory, herci a amatéry. Zúčastnil se mnoha workshopů s učiteli ze Spojených států, Anglie, Nizozemska, Francie, Německa, Austrálie a Kanady.
Arthaus - Art Battle
Několik výtvarníků (CZ) spolu vstoupí do battlu - během krátkého časového úseku budou inspirování hudební improvizační show BackSpace (PL) tvořit svá díla.
"Do you <3 umění? My ano, a proto jsme založili online galerii Arthaus. Arthaus ztělesňuje nezávislý projekt poskytující spektrum služeb pro samotné umělce i širokou veřejnost. Vizí Arthausu je propojit tyto dva sektory pomocí online prostředí a vytvořit tak nezávislou platformu současného umění. Začínající umělci zde naleznou jedinečný prostor pro prezentaci svých děl, zároveň však po vzoru zahraničních galerií Arthaus přináší veřejnosti příležitost pro jednoduchý online nákup umění."
"Jsme otevřená galerie. Jak se lišíme od současných galerií? Arthaus se snaží o maximální otevřenost. Možnost umístění děl do galerie není limitována žádnými podmínkami, a tak každý autor dostává stejnou šanci svá díla prezentovat a potažmo i prodávat."